Wisła to jedna z najpiękniejszych miejscowości turystycznych Beskidu Śląskiego. Swoje malownicze położenie zawdzięcza wspaniałemu położeniu , od strony zachodniej otoczona jest pasmem górskim Czantorii i Stożka, a od strony wschodniej – rozgałęzionym ramieniem Równicy oraz pasmem Baraniej Góry.

Wypoczynek w Wiśle stanowi wspaniałą propozycję dla wszystkich miłośników turystyki pieszeji spacerowej oraz kolarstwa górskiego. W okolicach miasta wytyczono dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych i spacerowych . Trasy te w dużej mierze biegną grzbietami górskimi, zapewniając wędrowcom malownicze widoki. W sezonie zimowym miasto staje się prawdziwa mekka dla narciarzyi snowboardzistów. W okolicy znajduje się ponad 20 wyciągów narciarskich oraz kilkanaście tras zjazdowych. Wisła dysponuje też 3 skoczniami narciarskimi. Liczne atrakcje miejscowości sprawiają, ze każdy znajdzie tu cos dla siebie.

 

Warto zobaczyć , warto odwiedzić:

Muzeum Beskidzkie

Siedzibą muzeum jest budynek dawnej karczmy z 1794 roku. W ekspozycji stałej są podstawowe działy kultury materialnej górali śląskich jak: pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna, narzędzia rolnicze. Zobaczyć można osobliwości męskiego i kobiecego stroju ludowego oraz najpiękniejsze przykłady sztuki ludowej.

Muzeum Turystyki PTTK

Znajduje się w małym drewnianym budyneczku z 1951r. Otwarte zostało w 1994 roku dzięki staraniom osób z Sekcji Baraniogórskiej KTG PTTK. Zbiory dokumentują historię rozwoju turystyki na tym obszarze. Uzupełniają je eksponaty etnograficzne.

Zamek Prezydenta RP

Rezydencję Prezydenta RP Zamek w Wiśle - Czarnym na stoku Zadniego Gronia, budowano w latach 1929 – 1931. Autorem projektu był wybitny architekt i konserwator Adolf Szyszko – Bohusz. Obiekt powstał jako dar ludu śląskiego dla głowy państwa. W skład Zamku, oprócz właściwej rezydencji, wchodzi również Zamek Dolny, funkcjonujący od początku jako budynek gospodarczy oraz drewniana kaplica p.w. św. Jadwigi Śląskiej, która powstała przed budową rezydencji, w 1909 roku. Powyżej Zamku znajduje się drewniana kaplica p. w. św. Jadwigi Śląskiej z 1909 roku. W latach trzydziestych XX wieku Zamek Prezydenta RP, jako gmach reprezentacyjny przeznaczony dla najwyższych władz państwa, wszedł w rejestr takich obiektów jak m.in. Wawel w Krakowie, Zamek i Łazienki Królewskie w warszawie, pałacyk myśliwski w Spale, pałac w Białowieży czy zamek w Poznaniu.

Prezydent Ignacy Mościcki po raz pierwszy przyjechał do Zamku 21 stycznia 1931 roku. Od tej pory bywał w nim regularnie, przynajmniej dwa razy do roku. Chętnie uczestniczył w wydarzeniach, które miały wówczas miejsce w Wiśle i Beskidach.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podjął inicjatywę przywrócenia historycznej funkcji Zespołu Zabytkowego Zamek Prezydenta RP dzięki czemu spełnia obecnie oficjalnie funkcję rezydencji głowy Państwa.

Dolny Zamek funkcjonuje obecnie jako hotel i restauracja. Wejście do kaplicy możliwe jest tylko na msze i nabożeństwa w wyznaczonych dniach tj. niedziele i dni świąteczne. Kaplica stanowi jeden z punktów Szlaku Architektury Drewnianej.

Zameczek Myśliwski

Pierwotnie wybudowany na Przysłopiu pod Baranią Górą jako pałacyk myśliwski dla arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Pełnił również funkcję schroniska turystycznego aż do roku 1986, kiedy to został przeniesiony do centrum Wisły. Obecnie znajduje się w nim wiślański oddział PTTK.

Wybudowany był w stylu alpejskim z jego typowymi cechami tj. na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami zbudowanymi z bali jako budynek piętrowy. W obrębie pierwszego piętra znajduje się charakterystyczna galeria otaczająca budynek z czterech stron. We wnętrzu zachowany jest pierwotny układ pomieszczeń. Na terenie Wisły stanowi jeden z punktów szlaku architektury drewnianej.

Wiadukt kolejowy

Wymiary wiaduktu: długość 120 m., wysokość: do 25 m. Posiada siedem przęseł. Powstał w latach 1931 – 1933 a jego budowniczym był inż. Ksawery Goryanowicz. Cały czas czynny.

Figura Adama Małysza

Figura rzeczywistych wymiarów jest dziełem członków Stowarzyszenia Cukierników RP. Wykonana została w 2001r. z bloku białej czekolady o wadze 330 kg. Wymiary: wysokość 2,5 m, waga 180 kg. W 2007r. figura przeszła gruntowną renowację w trakcie której uzupełniono również czwartą kryształową kulę Mistrza.

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Wieża widokowa na najwyższym szczycie polskiej części Śląska Cieszyńskiego. Można z niej podziwiać krajobraz Beskidu Śląskiego. Przy dobrej widoczności można z niej zobaczyć Tatry. Wysokość wieży: 15,25 m. Może na niej przebywać jednorazowo20 osób. Jej właścicielem jest Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach. Wyposażona jest w instalację odgromową – nie zwalnia to jednak turystów z zakazu przebywania na niej podczas burzy.

Zapora na Jeziorze Czerniańskim

Zbudowany w latach 1968 – 1973 jako zbiornik wody pitnej. Łączy wody potoków Białej i Czarnej Wisełki. Wymiary: pojemność 4.941.000 m3, wysokość tamy 30 m, długość 280 m.Tama oprócz swoich funkcji użytkowych, stanowi również atrakcję turystyczną jako deptak spacerowy.

Kaskady Rodła

To najpiękniejszy zespół naturalnych progów wodnych na terenie Beskidów. Wysokość wodospadów na Białej Wisełce waha się od 0,5 – 5 m. Nachylenie koryta jest tu duże i wynosi od 8 do 10%. Dolne progi znajdują się w warstwach istebniańskich. Można tu zobaczyć pięknie wyżłobione kotły erozyjne, czyli przegłębienia skalnego koryta rzeki u podnóża wodospadów. Zbocza jarów obok wodospadów porastają pomnikowe świerki i jodły w wieku ok. 170 lat. Pod nimi są piękne odnowienia naturalne świerka, jodły i buka.

Ponadto:

Kościół Ewangelicko – Augsburski
Drewniany Kościółek w Wiśle Głębce
Galerie sztuki
Wyciąg krzesełkowy na Stożek
Skocznie narciarskie
Trasy narciarstwa biegowego

Atrakcje okolicy

Ustroń:

Wyciąg krzesełkowy na Czantorię
Letni tor saneczkowy na Czantorii
Wyciąg krzesełkowy na Palenicy
Równica
Muzeum Ustrońskie
Muzeum Regionalne „Stara Zagroda„
Leśny Park Niespodzianek

 

Opracowano na podstawie stron internetowych www.wisla.pl oraz www.beskidslaski.pl

Hotel Stok: 43-460 Wisła, Jawornik 52A Telefon: (48) 33 856 41 00 E-mail: recepcja@hotelstok.pl
Strony internetowe TRUSTNET